Kto sú FRENDI?

RÁDIO KOŠICE, 14.06.2017 | 15:47, celý článok môžete nájsť TU

Skupina štyroch muzikantov na seba upozornila len nedávno pesničkou "Skutok sa nestal". Každý z nich má svoju prácu, rodiny a hudbu robia pre zábavu.

Autorom hudby a textu je Ondrej Straka, brat Dávida Straku, hlavného organizátora pochodov v SR. Skladba vznikla spontánne počas obdobia, kedy Dávid pripravoval prvý pochod, preto bol jej vznik ideálne načasový a mohla sa tak stať hymnou, ktorá sa na pochodoch hráva.  „Pieseň s danou tematikou je z hľadiska obsahu našej tvorby asi skôr výnimkou, nakoľko na tieto témy veľmi nespievame, ale kto vie? Možno budeme o tom spievať viacej Baví nás totiž spievať skôr o hlbších veciach, pohľade na svet, o tom, čo je okolo nás, ako to vnímame, o spoločnosti, a podobne. Našu tvorbu by sme klasifikovali ako nie úplne žánrovo uzavretú. Robíme hudbu s prímesami popu, funku, reggae, rocku, momentálne aj swingového klavíru na štýl Jara Filipa ako to mnohí zhodnotili, ale určite aj s feelingom bluesu. Nie sme teda štýlovo vyhranení, “ prezradil spevák Ondrej.

K piesni už vznikol animovaný textový videoklip. Podieľali sa na ňom bratia Pavol a Michal Bukovčákovci a video dopĺňajú refrénové dronové zábery Juraja Cochera, ktoré zachytávajú nádherné národné symboliky - hory a hrady Slovenska, počas ktorých znie „MY TU CHCEME ŽIŤ“.
 


Pieseň "Skutok sa nestal" vznikla v apríli 2017, v období, kedy v spoločnosti opäť raz stúpol tlak súvisiaci s korupčnými kauzami či so znovu otvorenou témou zrušenia Mečiarových amnestií. Názov skladby je prevzatý z verdiktu, ktorým končia vyšetrovania mnohých káuz v SR. Slohy sa teda nesú v duchu satirickej, za to veľmi pravdivej, výpovede o smutnom fenoméne korupcie v našom národe. Refrény naopak pozitívne vyznávajú už nádejnejšie heslá typu "My tu chceme žiť“.

 „Od predmetnej piesne si sľubujeme to, že pomenuje dané skutočnosti, síce satiricky, ale pravdivo (čiže určite prispieva trošku k tomu verejnému tlaku tým, že hovorí pravdu), následne veríme, že môže náš národ spojiť a pridať ruku k vytvoreniu jednoty medzi nami, ktorá v SR vôbec nie je samozrejmosťou. Mám na mysli najmä teda tie refrénové myšlienky typu "My tu chceme žiť, chceme o Slovensku snívať" a podobne, z ktorých ide akási nádej. Boli by sme veľmi radi, keby sa podarilo to, aby si Slovensko tento refrén spievalo s nami,“ s úsmevom a nádejou dodáva Ondrej Straka.

Kapela sa tituluje ako "štúdiové zloženie", tvoria ju ľudia, ktorí majú svoju prácu, rodiny a robia to pre zábavu a z lásky k hudbe. Spevákom je Ondrej Straka (Nová Dubnica). Na elektrickú gitaru hrá Jaroslav Šulek (Bratislava), Matúš Mayer (Banská Bystrica) na basovú gitaru i klávesové aranžmány a Jožo Zahradníček (Banská Bytrica) sedí za bicími a rieši aj recording, mixing a mastering.

 „Čo sa týka našej ďalšej tvorby, vyjde nám druhý album a je možné, že niečo s podobnou tématikou napíšeme opäť. Je to otvorené, nechávame sa skôr unášať spontánnosťou,“ uzavrel spevák skupiny FRENDI.